Kars Kazı

1,50/2 kg arası

Kars Kazı

 2 / 2,500 kg arası

Kars Kazı

 3 kg 

Kaz Eti

Ördekgiller familyasına ait bir kuş türü olan kaz, iri yapılı beyaz ya da boz renkli ve perdeli ayaklara sahiptir. Genellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da doğal ortamlarında yaşayan kazlar, ülkemizde özellikle Kars ve Ardahan illerinde bulunur.

Besleyici değeri ile ön plana çıkan kaz eti yüksek oranda protein içerir. 100 gram kaz eti yetişkin bir bireyin günlük protein ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar.Kompleks B vitaminler, E vitamini, A vitamini gibi vitaminlerden zengin olan kaz etinde ayrıca selenyum, demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi sağlık açısından büyük önem taşıyan mineraller bulunur.

Kaz eti kalori açısından da zengin bir besindir. Oldukça yağlı bir kuş türü olan kaz etinin 1 porsiyonu yani 140 gramı yaklaşık 31 gram yağ, 35 gram protein ve 427 kalori içerir. Diğer hayvansal yağlara göre daha sağlıklı yağ içeriğine sahip olan kaz eti besin değeri yüksekliğinden dolayı büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklar için oldukça yararlıdır.

100 gram kaz yağı yaklaşık 32 gram doymuş yağ, 55 gram tekli doyamamış yağ ve 11 gram çoklu doymamış yağ içerir. Ortalama olarak %58 oranında oleik asit içerdiğinden dolayı diğer hayvansal yağlara göre daha sağlıklı olarak nitelendirilir.

Peki, kaz eti lezzetli midir, kaz eti nasıl? Oldukça yağlı bir ete sahip olduğundan dolayı ağır olarak nitelendirilen kaz eti genellikle kış aylarında tüketime uygundur. Kendine has bir lezzete ve aromaya sahiptir. Yüksek protein, vitamin ve yağ içeriğinden dolayı bazı hastalıklara karşı vücut direncini arttırdığı düşünülür ve zayıf düşen bünyelere tüketilmesi için önerilir.

Ortalama 30 yıllık ömre sahip olan kuş türü, daha çok eti nedeniyle üretilse de tüyü mont, yastık ve yorgan gibi eşyaların yapımında kullanılır. Kaz tüyü kullanılarak tasarlanan kışlık giyecekler hem hafiftir hem de oldukça sıcak tutar.

Kapalı alanlarda yaşamlarını sürdüremeyen kazlar açık alanlarda yayılarak beslenirler. Bu yüzden diğer kümes hayvanı etlerine göre daha sağlıklı ve besleyicidirler.

Türkiye’de kaz eti yenmesini teşvik etmek ve yöresel lezzetlerin yaşatılmasını desteklemek amacı ile kaz eti festivali düzenlenmektedir ve festivalde kaz eti yemekleri misafirlere sunulur.

Kaz Etinin Faydaları Nelerdir?

  • Kaz eti protein değeri yüksek bir besindir. Bu özelliği sayesinde hasar gören vücut hücrelerinin onarılmasına ve yeni hücre dokularının oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda oksijenin kan ile dokulara taşınmasını destekler.

  • İçeriğinde yer alan antioksidan vitamin ve mineraller toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı korur.

  • İçeriğindeki çoklu ve tekli doymamış yağ asitleri kötü kolesterol olarak tanımlanan LDL’nin düşürür ve total kolesterolü düzenleyici etki gösterir.

  • İçeriğinde yer alan kalsiyum sayesinde sağlıklı bir kemik ve diş gelişimi sağlar.

  • Etindeki E vitamini, çinko ve selenyum gibi vitamin ve mineraller cinsel performansı arttırıcı afrodizyak bir etkiye sahiptir.

  • B kompleks vitaminlerin zengin bir kaynağı olan kaz eti, sinir sisteminin, dolaşım sisteminin ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Ancak her besin öğesinde olduğu gibi yüksek yağ oranından dolayı kilo alımına neden olması kaz eti zararları arasında yer alır.

Kaz Eti Nasıl Saklanır? Nasıl Kurutulur?

Kazların kesilmeden önce belirli bir olgunluğa ulaşması ve etlerinin yağ bağlaması gerekir. Bu yüzden kaz, sonbahar sonlarında ya da kış mevsiminin başlarında kesilir.

Tüylerinden arındırılan kazlar ütülür ve bol tuz ile tuzlanır. Tuzlanan kazlar ipe asılarak yaklaşık 10 gün soğuk havada kurumaya bırakılır. Kurutulan kazlar parçalanarak derin dondurucuda saklanabilir.

Kaz eti tuzlanarak bekletildiğinde eti daha lezzetli olur. Kaz eti ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de kaz eti helal mi sorusudur. Kaz etinin yenmesinde dinen herhangi bir engel söz konusu değildir.

Kaz Eti Nasıl Pişirilir?

Kaz eti pişirme haşlama ve fırında kızartma şeklinde yapılabilir. Tencerede kaz haşlama için satın alınan ya da kesilen kaz iyice yıkanarak kanat ve but bölgelerinden kesilir. Kesilen kazın iç ve dış kesimleri kalın tuz ile tuzlanarak 2 gün boyunca buzdolabında dinlenmeye bırakılır. Bu işlem kaz etinin lezzetlenmesini sağlar. Bekleyen kaz tuzlarından arındırmak için yıkanır ve büyük bir tencereye alınarak, üstleri kaplanana kadar su eklenerek kısık ateşte etler yumuşayana kadar pişirilir.

Peki, kaz eti nasıl yenir? Tenceredeki kaz çıkartılarak parçalara ayrılır. Kalan kaz suyu ile çorba ya da pilav yapılarak parçalanan kaz etleri ile birlikte servis edilebilir. Fırında kaz için de kesilen kazın tuzlanarak buzdolabında ya da havadar bir yerde 2 gün dinlendirilmesi gerekir. 2 günün sonunda kaz eti peçeteyle silinerek tuzlarından arındırılır. Oda sıcaklığında birkaç saat bekletilir. Fırın 160 dereceye ısıtılır ve kaz iğne ya da sivri bir uca sahip bıçak ile birkaç yerinden delinir. Delme işleminde sadece kazın derisinin delinmesi gerekir. Mümkün olduğunca kaz etine zarar gelmemesi sağlanır.

Peki, kaz eti kaç saatte pişer? Tuz, karabiber, kırmızıbiber gibi baharatlar eklenerek derin bir kızartma tavasına kaz alınır ve yaklaşık bir saat fırında pişirilir. Bu süre sonunda kaz ters yüz edilerek 1 sat daha pişirilir. Yaklaşık olarak 2 saat pişirilen kaz, fırın ısısı 135 dereceye düşürülerek 30-45 dakika daha fırında bırakılır. Yumuşayan ve kızaran kaz eti fırından çıkarılarak servis edilmeye hazır hale gelir.

SİPARİŞ İÇİN GEÇ KALMAYIN

© 2018 Sitenin Tüm hakları Kars Kaz Çiftliğine Aittir.

  • Instagram - Beyaz Çember
  • LinkedIn - Beyaz Çember
  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle